Начин на приготвяне
Приготвянето на домашен ябълков оцет не е никак трудно. Необходимо са само добре узрели сладък сорт ябълки и захар или мед. За целта ябълките се измиват, нарязват на четвъртинки или не много големи парчета, като се отстраняват само дръжките, а сърцевината със семки се оставя.
Вече нарязаните ябълки се слагат в голям стъклен съд, трилитрови буркани например. Не трябва да се пълнят до горе, а се оставя поне два пръста до отвора. Захарта се разтваря в гореща вода и след като се разтвори и водата изстине се заливат ябълките.
Нивото на течността трябва да е над плодовете. С помощта на дървена лъжица всичко се разбърква. След това съдът или бурканите се покриват с марля, която се пристяга с ластик или връв.
Така покрити ябълките за оцет стоят в продължение на десет дни. През тези десет е необходимо те да се разбъркват с дървената лъжица поне два пъти на ден. В този период протича ферментация и се развъждат виненки.
След десетия ден течността се прецежда през марля и прехвърля в чисти стъклени съдове, които отново се покриват с марля, защото ферментацията все още не е приключила.
Почти готовият оцет се оставя така за още за шест седмици, за да узрее. Отгоре му се поява тънък слузест слой. Това е оцетната гъба. Накрая оцетът се прецежда и се разпределя в стъклени бутилки, в които ще се съхранява. Не изхвърляйте оцетната гъба. Тя може да се използва при следващото приготвяне на ябълков оцет.
С готовата гъба процесът значително се ускорява. Другото важно нещо е, че ябълковият оцет е мътен. С времето той се избистря, а на дъното на бутилките има утайка. Бутилките се съхраняват на тъмно и хладно място, в килер например.
Коментари