Начин на приготвяне
Разтворете живата мая (10 г) във водата (60 мл), добавете брашното за предварителното ферментиране и разбъркайте до получаване на кашичка. Сложете в съд с херметическо затваряне и приберете за 1 нощ в хладилника.
Предварителната закваска за хляба се изважда около 30-тина минути преди замесването му. В купа сипете ръженото брашно и към него с пресяването добавете бялото брашно.
В средата направете кладенче, в което сипете леко затоплената вода (300 мл), натрошете другите 10 грама мая и вече добавете шупналата закваска. Постепенно започнете да замесвате тесто, което е по-меко от обикновеното тесто.
В случай, че лепне прекалено много, може да си добавите още малко брашно, но внимавайте да не стане твърдо тестото.
Щом тестото добие желаната еластичност, го сложете на предварително набрашнен плот и месете в продължение на 10-тина минути. Ако ви лепне, намазнявайте ръцете си с олио.
Върнете замесеното тесто в намазнената купа, покрийте с чиста кърпа и оставете да втаса за около час.
След това внимателно хванете последователно четирите краища на тестото, като издръпвате и го сгъвате. Оставете го за още около час, повтаряйки тази процедура още 1 път. Директно от купата обърнете тестото в тавичката, която сте предвидили за печене.
Набраната страна на тестото трябва да е отгоре, защото така селският хляб ще има по-автентичен вид. Поръсете тестото с малко брашно, не е необходимо да правите ресни.
Оставете пълнозърнестия хляб да почине около 30-40 минути. Включете фурната на високи градуси - 240. Сложете хляба да се пече и напръскайте стените с вода, бързо затворете вратичката.
След 10 минути намалете градусите на 200 и печете още 30-тина минути. Когато почукате коричката на хляба, трябва да се чува звук на кухо. Охладете готовия хляб върху решетка, след това разрежете и поднесете.
Ръжено-пшеничният хляб с мая е уникален, опитайте го!