Начин на приготвяне
Нарежете всички продукти на ситни кубчета. Овкусете със сол, прибавете орехите и разбъркайте с майонезата.
Тази руска салата е за предпочитане пред всички боклуци по магазините, които съдържат по няколко консерванта и съставки с неясен произход.
Коментари
Класическа рецепта никога не се променя !!!
Учим се докато сме живи
VESELI PRAZNICI I PRIQTNO GOTVENE
Иначе тази салатка майка ми я прави по същия начин. Само дето всичко слага *2. Много я обичахме вкъщи и в моето вече семейство също много се хапва. :)
Тя сама прави майонезата - 2 яйца и 400мл олио. Утре ще я правя, за да има за Коледа на трапезата. Весели празници на всички!
Салатата е с белгийски произход (не френски). Измислена е през 1860г. от белгийския готвач Люсиен Оливие, който навремето е бил главен готвач в реномирания тогава московски ресторант Ермитаж и е пазил в тайна оригиналната рецепта. Един ден, асистентът му успява да го отдалечи от кухнята,да запише продуктите и да налучка композицията на салатата и соса й.
По–късно този помощник–готвач бива назначен като главен готвач в друг ресторант, където предлага салата подобна на тази на Оливие с името "Столична салата". Но посетителите на ресторанта установяват че сосът на салатата (обикновено майсторлъка на подобно ястие) не е толкова вкусен, колкото този на Оливие. Знае се че той наподобява майонеза, съдържаща балсамов оцет, горчица и провансалски зехтин, но точните пропорции са загадка и до днес.
Асистентът на Оливие продава рецептата си на няколко издателски къщи, което води до нейното банализиране. Редките, скъпите, сезонните или трудните за приготвяне съставки постепено биват заместени от по–достъпни продукти до получаването на днешнИте рецептИ – по–евтини и по–лесни за реализиране. Това опростяване и умножаване на варианти се дължи най–вече на Руската Революция от 1917, когато има недостиг на хранителни продукти, а може би съдържанието на салатата зависи и от регионите.
Салатата добива популярност в много държави, обитавани от руснаци. По време на комунизма, тя става популярна и в България. В Иран пък заменят шунката (според българския вариант) с пилешко месо (нали арабите не ядат свинско). В Испания заместват шунката с риба тон и добавят печени чушки. Във Франция – наденица, гъби, омар, трюфели (едни от най–скъпите гъби), лангуста, аншоа (общото между нашия и френския вариант са само киселите краставички). Май всичко е според регионите и всяка една салата е бледо подобие на "Салатата на Оливие" и/или на "Столичната салата", които не съдържат нито картофи, нито ябълки, но пък имат фазан, черен хайвер, раци, трюфели... продукти, които по принцип не са по джоба на всеки.
Така че вместо да се препираме, нека се любуваме на предложението на Ефрозия, което е много вкусно (до сега не бях слагала орехи в тази салата, но се получи много добре).
Мерси за вниманието.
С удоволствие за напред мога отново да си я приготвя. :))
Второ!!-оригинала се прави с варено пилешко месо,а варианта със салам -вече руско-езичните домакини,поради финансови соображения -я направиха със салам!!!!!!!