Начин на приготвяне
В тенджера изсипваме млякото, водата и маслото. Работим на средна температура и след като сместа за пареното тесто заври, постепенно добавяме брашното.
Не работете със сурово брашно! За тази цел винаги го препичам предварително и съхранявам в буркан.
Не спираме да разбъркваме енергично с дървена лопатка, докато тестото за толумбичките се отлепи от стените на съда и се стане на топка. Прехвърляме пареното тесто в подходяща купа.
След като се охлади, към сместа добавяме едно по едно яйцата, които трябва да са със стайна температура.
След прибавянето на всяко едно от тях разбъркваме тестото за турските толумбички.
От тестото загребваме с намазнена лъжица за сладолед (може и супена) еднакви по големина топчета. Може да ги оформим с ръце, за да станат гладки.
В дълбок съд загряваме мазнина и изпържваме малките толумбички до зачервяването им.
Поставяме върху хартия, за да попие остатъчната мазнина. През това време приготвяме сиропа за толумбичките.
Плътната му консистенция е показател за доброто качество на сиропираните сладкиши.
В ориенталската кухня задължително се прибавя розова вода в края на топлинната обработка на шербета. Лимоновият сок не позволява захаросването на десерта.
Сипваме в касерола филтрирана вода, към която, след кипването й, добавяме захарта, кардамона и настърганата от цитрусите на ситно кора.
Сиропът ври на ниска температура до сгъстяван до желаната консистенция. В края на топлинната му обработка го прецеждаме и прибавяме розовата вода и меда.
Аз имам възможността да използвам сироп от домашен акациев мед, който сварих предния ден. Цветният му аромат се допълва с уханието ориента и вкусът му е божествен.
С врящият шербет заливаме изстиналите малки толумбички по турски и ги оставяме за едно денонощие, за да попият благинката.
Страхотна рецепта за толумбички, можем само да я препоръчаме!